Food Blog

KIPlog cooks, eats (and drinks)

Eating cheap

May 3rd, 2003 · No Comments

Do to the fact that I’m a little unsure of my budget at the moment, I’ve been cooking ultra-low-cost meals. By buying meat that is $1 TO $2 per lb., and choosing the absolute cheapest brands of grains, rice and pasta, I’ve found I can eat for an amazing low $20-$30 a week, usually including lunches as well. I don’t actaully anticipate having to live that cheaply, but no sense blowing any money. I’m not sure why I was buying things like bags of packaged lettuce and spinach for $3 to $4 when you can often buy the same amount for less than a buck.

Tags: Food News and Links

123